A mi Platán-forrásunk
Mindig ünnepnap egy olyan közös kezdeményezés valóra válása, mely mindenkié, nemes célt szolgál, és időtlen időkig állít emléket a ma emberéről az elkövetkezendő, városunkban felnövő generációk számára. Egy ilyen rangos eseményről, egy nagyszerű kezdeményezés megvalósulásáról számolhatunk be Olvasóinknak.
Az Észak-dunántúli Vízmű Zrt. forrásházat állított Tatán az Öreg-tó partján, amelyet a szomszédságában magasodó, több mint 300 éves platán fáról „Platán-forrás”-nak kereszteltek el. E helyen a térségi karsztvíz szint emelkedése (kb. 40 m) következtében – szakkifejezéssel élve – pozitívvá vált kútra emelték az 1,3 m átmérőjű, 2,6 m magas, sóskúti mészkőtömbökből faragott ivókutat, amelyből 20,5 °C-os, ásványi anyagokban gazdag, közepes keménységű, tiszta karsztvizet fogyaszthatnak az erre sétálók. Nem mellesleg a kút a város mértani középpontján áll, és szerencsés elhelyezkedésével kiválóan alkalmas kirándulók, sétálók egyik célállomásának, vagy akár találkozási pontnak.
Az 1970-es években a drasztikus bányászati beavatkozások miatt elapadt források többsége már regenerálódott, aktívvá vált Tatán az utóbbi években. Ez az első ivásra is alkalmas hely, amely egyedi megjelenésével is gazdagítja gyönyörű kisvárosunkat.
Tervezte és faragta Kajla Ferenc tatai kőfaragó művész, Markos Anikó építész közreműködésével. A kutat és környezetét a kőfaragó, az építész, az Észak-dunántúli Vízmű Zrt. szakemberei, a Tatai Városgazda Nonprofit Kft. munkatársai, továbbá helyi vállalkozók közös munkájukkal váltották valóra. A míves kút nem csak ott, a vén platán lombsátra alatt hirdeti számunkra a Víz mint éltető elem értékének örök érvényűségét, hanem az ÉDV Zrt. vadonatúj arculatának központi motívumává is lett.
A Tatán élő kőfaragó egyedi formavilágát tükrözi a kút. Érdemes elidőzni a kacskaringózó, izgalmas motívumokat figyelve, hogy ki-ki fölfedezzen maga számára egy-egy jelképet, egy emléket, élményt. A kút kőfaragóját legalábbis ez a nemes szándék vezérelte munkája készítésekor. A négy oszlopos kútba a vízköpőkhöz hajolva ismerhetjük meg a kút „üzenetét”:
„Most újra áll egy kútház a Paradicsom közepén – gyönyörűbb városrészt aligha képzelhetnénk köré. Kövei nemcsak saját dicsőségüket hirdetik az elfolyó idő felett, hanem őrzik majd az emlékét az összefogásnak és jóakaratnak is. Sárkányai tartják a földön és óvják az égben, ősi magyar és egyetemes szimbolikájának köszönhetően pedig mindenki, aki vizet inni hajol bűvös körébe, néhány pillanatra a lélek útján járhat a Nap, a Hold és a csillagok között.”
Nagyháziné Szabó Bernadette
Hagyjon egy választ
Want to join the discussion?Feel free to contribute!